Çocuk Hizmetleri
Genel Müdürlüğü

Bölge toplantılarının ilki Bursa’da 05 Nisan 2013

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile UNICEF tarafından düzenlenen “Çocuk Hakları Komiteleri Bölge Toplantıları”nın ilki Bursa’da yapıldı.  2 gün süren toplantı sonrasında çocuklar sorunlar sorunlarını ve çözüm arayışlarını ifade etti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve ile UNICEF işbirliğinde düzenlenen “Çocuk Hakları Komiteleri Bölge Toplantıları” yapıldı. Çocukların yerelde yaşadıkları sorunları ve çözüm beklentilerini özgürce ifade etmesini öngören projenin ilk toplantısında çocuklar Bursa’da bir araya geldi. Toplantıya Kütahya, Balıkesir, Eskişehir, Bilecik, Çanakkale, Yalova, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Bolu ve Düzce’den temsilciler katıldı. 
Toplantıda çocukları Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdulkadir Kaya, Genel Müdür Yardımcısı Şener Uludağ, Çocuk Hakları Daire Başkanı Abdullah Özbay, Vali yardımcısı Mustafa Güney, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sunay Özkul ve Müdür Yardımcısı Mehmet Tuncel yalnız bırakmadı.
“SORUNLAR YERELDE ÇÖZÜM BULACAK”
Çocuk temsilciler ve yetişkin temsilcilerin ayrı ayrı oturumlarda sorunları ve çözüm arayışlarını tartışacağı Komite Toplantısı’nda Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Şener Uludağ bir konuşma yaparak yasal zorunlulukları dile getirdi. 2000 yılından itibaren çalışmaların daha etkin hale getirildiğini belirten Uludağ, “Bu toplantılar sayesinde çocukların sıkıntılarını yerelde dinleme ve çözme fırsatını yakalamış olacağız” dedi.
“ÇOCUĞUN KATILIM HAKKINI GÖZETMELİYİZ”
Çocuk Hakları Daire Başkanı Abdullah Özbay, sorunların tespiti ve çözümünde çocuk görüşünün önemine değindiği konuşmasında çocuğun katılım hakkının gözetilmesi gerektiğini vurguladı. Özbay, Komitelerin Bölge Toplantıları’ndan çıkacak sonuçlara göre sorunların çözümüne gidileceğini belirtti.
“OLUMSUZLUKLARDAN ÇOCUKLAR ZARAR GÖRÜYOR”
Toplantıda çocukları yalnız bırakmayan Vali Yardımcısı Mustafa Güney, konuşmasında toplumdaki olumsuzluklardan ilk yara alanın çocuklar olduğunu belirtti. Güney sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu toplantılar aslında insan haklarının tamamına çocuklar için bir bakış açısı kazandırma çabasıdır. En önemli hak ise yaşam hakkıdır. Toplumda yaşanan olumsuzluklardan güçsüz olanlar ilk önce etkilenenlerdir ve çocuklarımız bunların başında geliyor. Bir yere göç fazlaysa sorunların oluşumu da o kadar hızlıdır. Bursa her yıl 35 bin kişi göç alıyor ve biz okullaşma oranımızı bu doğrultuda arttırarak çocuklarımızın eğitim hakkını koruyoruz.”
ERBAY’DAN MEDYAYA ÇAĞRI: ÇOCUKLARI KATEGORİZE ETMEYİN!
Çocuk Hakları Uzmanı Doç. Dr. Ercüment Erbay, çocuk haklarının korunmasında en büyük görevin medyaya düştüğünü vurguladı. Tanıtım ve izlemede büyük sorumluluğu olan medya kuruluşlarının kötü haberlere malzeme olarak çocuğu taşımasının yanlışlığına değinen Erbay şunları söyledi: “Haber bülteninde tinerci çocuk, taş atan çocuk ifadelerinin kullanılması çocukları kategorize etmektir, lütfen bunu yapmayın. Bu yaklaşım çocuk haklarının ihlalidir.”
        
                                                           1

                             2 3

                             4 5

       6  7