Bakan Kaya Bitlis’te


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Kızlarımızın erken yaşta evlilikleriyle olan mücadelemizde de en büyük desteğimiz eğitim hayatının içinde kızlarımızı tutmak, onların eğitimden kopmamalarını sağlamak" dedi.

 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bitlis'e giden Bakan Kaya, ilk olarak Ahlat ilçesindeki Engelsiz Yaşam Merkezi'ni ziyaret etti.

 

Merkezdeki engelli vatandaşlarla yakından ilgilenen Bakan Kaya, daha sonra Ahlat Selçuklu Mezarlığı ve buradaki müzeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı. 

 

Bakan Kaya, Ahlat'taki programlarının ardından Bitlis Aile Destek Merkezi'ne geçerek, kadınlarla bir araya geldi. 

 

Sınıfları dolaşarak yürütülen çalışmalar konusunda bilgi alan Bakan Kaya, kadınlardan evde boş oturmamalarını istedi. Bakan Kaya, "Üretken olun, evde boş durmayın. İnşallah ürettiklerinizi satacak, paraya çevirecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Kadınlarımız üretsin istiyoruz. İnternet üzerinden portal oluşturarak sizlerin ürettiğiniz ürünleri satmanız için proje yapıyoruz" diye konuştu. 

 

Daha sonra Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu'nu makamında ziyaret eden Bakan Kaya, burada yaptığı açıklamada, Ahlat ilçesindeki engelsiz yaşam merkezinin çok güzel bir yatırım olduğunu söyledi. 

 

Buranın, yakın illerden gelen talepleri de karşılayacak bir merkez haline geleceğini kaydeden Bakan Kaya, her zaman engelli vatandaşların yanında olacaklarını vurguladı.

 

- "Biz istiyoruz ki kadınlarımız okusunlar"

 

Bölgede aile destek merkezlerinin sayısını artıracaklarını dile getiren Bakan Kaya, şöyle devam etti:  

 

"Biz istiyoruz ki kadınlarımız okusunlar. Kız çocuklarımızın özellikle bölgedeki kızlarımızın da güçlü şekilde geleceğe hazırlanmalarını istiyoruz. 15 yıldır yaptığımız bütün kampanyalarla kızlarımızın daha fazla okullaşmasının artması için çaba gösterdik ve çok verimli sonuçlar aldık. Orta öğretimdeki kız çocuklarımızın okullaşma oranını yüzde 45'lerden 83'lere çıkarttık. Biz istiyoruz ki tüm kızlarımız okusun liseyi üniversiteyi bitirsin, geleceğe daha güçlü hazırlansın. Kızlarımızın erken yaşta evlilikleriyle olan mücadelemizde de en büyük desteğimiz eğitim hayatının içinde kızlarımızı tutmak, onların eğitimden kopmamalarını sağlamak.”

 

Bölgede açılan aile destek merkezlerinin kızlar ve kadınlar için sürekli bir eğitim ortamı oluşturduğunu aktaran Bakan Kaya, buraların kadınların vakitlerini en iyi şekilde değerlendirebilecekleri, meslek öğrenebilecekleri yerler olduğunu ifade etti.

 

Bitlis'te 8. aile destek merkezini açacaklarını anlatan Bakan Kaya, şöyle devam etti:

 

"Biraz önce aile destek merkezini gezdik. Kadınlarımız bir taraftan dikiş nakış, farklı el sanatları öğrenirken, üretirken, çocukları da kreşlerde eğitim alıyor. İnşallah kadınlarımızın el ürünlerinin satılacağı bir merkez açılıyor. Biz de internet üzerinden satış planlaması yapıyoruz. Çok daha güçlü bir Türkiye'yi kızlarımızla, kadınlarımızla, gençlerimizle oluşturacağız." 

 

Bakan Kaya, daha sonra kent merkezindeki esnafı ve Çocuk Evlerinde kalan çocukları ziyaret etti.Sonraki Sayfa: Fotoğraf Yarışmasına Başvurular Sona Erdi

Önceki Sayfa : ''Bugün teknoloji, internet bağımlılığı tıpkı uyuşturucu bağımlılığı gibi çocuklarımızı tehdit ediyor"