Sokakta Çalıştırılan Çocuklarla İlgili Çalışmalarımız Devam Ediyor

Bakanlığımız sokakta çalıştırılan 5 bin çocuğa ulaştı

Çocukların sokakta çalıştırılması ya da dilendirilmesinin önlenmesi konusunda toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla haziran ayında başlatılan uygulamayla müdahale edilen çocuk sayısı  Ocak Ayı itibarı ile 5 bin 169 oldu.
 
Bakanlığımız, eğitim çağını tamamlayan çocukların mesleki eğitime yönlendirilmesi, madde kullananların tedavilerinin yapılması, çocukların sokaktan çekilerek psikososyal destek hizmetlerinden yararlandırılması yönünde çalışmalar ile ailelere dönük bilinçlendirme faaliyetleri yürütüyor.
 
Bu kapsamda, çocukların sokakta çalıştırılmasının önlenmesi konusunda toplumsal farkındalığın ve sosyal sorumluluğun artırılması amacıyla haziran ayında sokakta çalıştırılan çocuklar için yeni bir uygulama başlatıldı.
 
Çocukların sokakta çalıştırılması ya da dilendirilmesi ile mücadele kapsamında, sosyal hizmet merkezleri bünyesinde ilgili kurumlarla iş birliği içinde devam eden çalışmalarla, çocukların sokakta çalıştırılmasının engellenmesi, sokakta karşılaşabilecekleri risklerden korunmaları, eğitim hayatlarına devam etmeleri ve ailelerinin yanına döndürülmeleri sağlanıyor.
 
Aile odaklı yürütülen çalışmalarla, çocuklar ve aileleri sağlık, eğitim ve sosyal yardım gibi hizmetlerden yararlandırılıyor.
 
- Ailelere Rehberlik Hizmeti Veriliyor

"Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü" olan 12 Haziran'da alınan bu alandaki hizmetlerin hızlandırılması kararı sonrasında 64 ilde oluşturulan 111 mobil ekiple, son 6 aylık dönemde müdahale edilen çocuk sayısı 5 bin 169'a ulaştı.

Yapılan hukuki işlemler sonucunda 115 çocuğun ailesi hakkında da adli işlem başlatıldı. 2 bin 875 çocuk hakkında ise eğitim, rehberlik ve danışmanlık tedbiri alındı.

Bin 86 çocuğun ailesine Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti ya da sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığı ile destek sağlandı. Ayrıca 819 çocuğun ailesine yönelik rehberlik hizmeti de verildi.
Söz konusu çocuklarla ilgili yapılan mesleki çalışmalar sonucunda 174 çocuk bakım kuruluşlarına alındı.


Sonraki Sayfa: Türkiye’nin 42 Güzel Ailesi

Önceki Sayfa : "Türkiye genelinde Bakanlığımızın el uzattığı sokakta çalıştırılan çocuk sayısı 5 bin 600'lere ulaştı. Önümüzdeki dönemde ekip sayımızı da arttırarak çocukların hepsine el uzatacağız"